Włącznik światła na klaśnięcie – zrób to sam!

Wyobraźmy sobie taką sytuację: jest wieczór, leżymy w łóżku i czytamy książkę, jesteśmy jednak zmęczeni i oczy już same nam się zamykają, odkładamy książkę i… musimy wstać, żeby zgasić światło. Czy nie byłoby wygodniej, gdyby jedno klaśniecie gasiło i zapalało światło? Z pewnością tak! A przecież instalacja odpowiedzialnego za to urządzenia nie jest wcale tak trudna, jak można by się tego spodziewać!

Czego potrzebujemy?

Najważniejsze jest zamówienie odpowiedniego zestawu elektronicznego oraz lutownica – bez tych dwóch elementów nie da się niestety nic zdziałać.

Przykładowym zestawem jest AVT 721/2 w wersji B, w skład którego wchodzi płytka i wszystkie niezbędne elementy do uruchomienia układu. Poszczególne cząstki musimy tylko przylutować w odpowiednich miejscach, a następnie całość podłączyć tak, jakby był to tradycyjny wyłącznik. Później pozostaje nam już tylko cieszyć się wygodą i komfortem, jaki zapewni nam ten nowy sprzęt. Oczywiście, żeby całość ładnie się prezentowała, dobrze jest zadbać o odpowiednią dla układu obudowę.

Warto też wiedzieć, że układ AVT 721/2 może bezpiecznie sterować zarówno urządzeniami o mocy 24V, jak i 230V.

światło na klaśnięcie 

Obsługa

Czujniki klaśnięć są można zaprogramować w taki sposób, żeby ignorowały przypadkowe dźwięki z otoczenia, takie jak chociażby pukanie do drzwi, kaszlnięcie czy szczekanie psa. Wspomniany wyżej układ będzie na te wszystkie, dodatkowe dźwięki odporny, co zapewni nam duży komfort użytkowania.

Co więcej, wspomniane urządzenie może sterować nie tylko światłem w sypialni czy nocną lampką, ale też innymi elementami domowego wystroju, takimi jak na przykład żaluzje – wszystko zależy od tego, do czego zostanie podłączony (to w końcu my decydujemy o jego zastosowaniu).

Komfort i wygoda

Montaż urządzenia sterującego światłem nie jest trudny. Wystarczy włożyć trochę pracy, żeby cieszyć się włącznikiem i wyłącznikiem światła sterowanym za pomocą klaśnięcia – w tej kwestii nawet elektronik-amator sobie poradzi. Jedyne co będzie mu potrzebne to sprawna lutownica i odpowiedni układ elektroniczny.


Newsletter