Wady i zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED pojawia się w coraz większej ilości domów. Głównie dlatego, że działa dużo dłużej niż zwykła żarówka. Jakie są jednak konkretne wady i zalety ma takie oświetlenie sufitowe?

Do niewątpliwych zalet należy na pewno efektywność pracy i trwałość. Są one najbardziej energooszczędnym źródłem światła oferowanym na rynku. Ich sprawność wynosi 85-90%, zaś sprawność zwykłej żarówki (czyli ilość energii przekształcanej przez światło) to 5-10%. Ponadto żarówki te charakteryzują się niezwykłą trwałością. Czas ich użytkowania to przeciętnie 5-7 lat. Wiąże się z tym niezwykła trwałość na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Użytkowanie takich modułów oświetleniowych jest także bardziej korzystne niż zwykłych żarówek, gdyż ogniskują one światło. Możemy je ukierunkować na przestrzeń, którą chcemy najlepiej widzieć. Ponadto gasną one i świecą natychmiast po przełączeniu włącznika. Nie potrzebują nagrzewania jak świetlówki i nie stygną długo jak zwykła żarówka. Diody Led mogą pracować ze ściemniaczami, co jest wielką zaletą np. w sypialni. Emitują także mało ciepła, cała energia zamieniana jest na światło i dzięki temu mogą być używane np. w chłodniach. A kiedy kończy się ich czas eksploatacji powoli gasną, nie wyłączają się nagle jak zwykłe żarówki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyboru dowolnego koloru. W prawdzie występują one tylko w kilku podstawowych, jednak ich mieszanie daje pełną paletę barw. Ostatnia zaletą jest to, ze podczas ich produkcji nie wydziela się do środowiska wile szkodliwych związków, są bardziej ekologiczne, nie tylko z powodu długiego czasu użytkowania oraz zamieniania większośc energii na światło.

Żarówki LED maja jednak także kilka wad. Pierwsza i podstawowa to cena. Moduły LED w porównaniu do tradycyjnych żarówek maja ją kilkukrotnie wyższą. Jednak pamiętajmy o tym, że eksploatacja jest znacznie dłuższa, w tym samym czasie kupimy około 10 zwykłych żarówek. Niestety LEDy o ciepłym, słonecznym kolorze światła są nowością na rynku i ich cena jest jeszcze wyższa. Zwykle diody dają światło zimne, które zmienia postrzeganie przedmiotów i kolorów. Wydzielają one tez więcej światła niebieskiego, niż białe oświetlenie, dlatego patrzenie na nie razi (uliczne oświetlenie musi być przysłonięte). Diody LED nie mogą także pracować przy wysokich temperaturach. Zachodzą w nich wtedy zmiany, które mogą doprowadzić do spalenia.

Powyższe zestawienie pokazuje, ze diody LED mają dużo więcej zalet niż wad. Z użytku wychodzą tradycyjne żarówki, dlatego jest to najlepszy dla nich zamiennik.


Newsletter