Gniazdka elektryczne – jak je zabezpieczyć przed dziećmi?

Kiedy w domu pojawiają się dzieci, trzeba w pełni zadbać o ich bezpieczeństwo. A mimo iż często wydaje nam się, że nasze mieszkania są bezpiecznym azylem, to ani przez chwilę nie powinniśmy wątpić w kreatywność najmłodszych. Oni z pewnością znajdą „interesujące miejsca” do zabawy – niestety, w większości przypadków niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia.

Bepieczne dziecko

Zabezpieczenie gniazdek elektrycznych

Jedną z podstawowych spraw, o które trzeba zadbać, jest zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, ponieważ te wydają się maluchom szczególnie ciekawe – można włożyć tam palec albo spinkę, albo pociągnąć za ten metalowy pręt, który wystaje… Lepiej zawczasu zabezpieczmy te miejsca – w końcu z prądem nie ma żartów.

W jaki sposób to zrobić?

Nie oszukujmy się, zabezpieczenia gniazdek elektrycznych, które proponuje nam producent, to za mało – musimy pomyśleć o dodatkowych środkach bezpieczeństwa. Na szczęście na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, których głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym domownikom.

Osłony torów prądowych

To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ wspomniane tory prądowe otwierają się w momencie, gdy chcemy podłączyć do nich wtyczkę, natomiast zamykają się i blokują, kiedy ktoś próbuje umieścić coś tylko w jednym z torów, np. palec lub spinacz. Taka osłona ma formę kostki, którą montuje się po wewnętrznej stronie obudowy gniazdka.
W sklepach można kupić gniazda z taką osłoną już zamontowaną. Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze działają najlepiej, ponieważ często blokują się w najmniej odpowiednich momentach, np. kiedy chcemy podłączyć do nich suszarkę czy odkurzacz. A przecież kiedy używamy siły do podłączenia wtyczki, pojawia się ryzyko uszkodzenia gniazdka, co sprawia dodatkowe zagrożenie…

Nakładki chroniące dzieci

Gniazdka elektryczne można też zabezpieczyć przed dziećmi za pomocą specjalnych nakładek. Montuje się je na zewnętrznej części obudowy, w ten sposób blokując dostęp do torów prądowych. Aby dziecko nie mogło ich samodzielnie zdjąć, nakładki zabezpieczone są specjalnym kluczem. W niektórych przypadkach – szczególnie jeśli mowa o często używanych gniazdkach – może to być uciążliwe, ponieważ za każdym razem, kiedy chce się coś podłączyć, trzeba będzie odkręcać nakładkę.

Zaślepki świecące

To ciekawe rozwiązanie, jednak w wielu przypadkach może okazać się nieskuteczne, ponieważ światełka z dużym prawdopodobieństwem przyciągną uwagę dziecka, a więc zwiększy się jego zagrożenie.

Pojemniki na gniazdka wielokrotne

To idealne rozwiązanie np. jako zabezpieczenie gniazdek zlokalizowanych na tarasie lub w ogrodzie – tym bardziej, że pojemniki są w większości przypadków odporne na wodę.

Wybór należy do nas

Jak widzisz, gniazdka elektryczne stanowią duże zagrożenie bezpieczeństwa (szczególnie dla najmłodszych). Na szczęście istnieje kilka sposobów, żeby to zrobić. Do wyboru mamy m.in.: osłony torów prądowych, nakładki chroniące dzieci, zaślepki świecące oraz pojemniki na gniazdka wielokrotne. To, które z dostępnych rozwiązań wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb.


Newsletter